The R&A - Working for Golf

Past Winners

The Amateur Championship

Year Venue Winner Results Runner-up Archive
2016 Royal Porthcawl/Pyle & Kenfig Scott Gregory (Corhampton) 2&1 Robert MacIntyre (Glencruitten) Stroke Play
Match Play
2015 Carnoustie/Panmure Romain Langasque(France) 4&2 Grant Forrest (Craigielaw) Stroke Play
Match Play
2014 Royal Portrush/Portstewart Bradley Neil (Blairgowrie) 2&1 Zander Lombard (South Africa) Stroke Play
Match Play
2013 Royal Cinque Ports/Prince's Garrick Porteous (Bamburgh Castle) 6&5 Toni Hakula (Finland) Stroke Play
Match Play
2012 Royal Troon/Glasgow (Gailes) Alan Dunbar (Rathmore) 1 hole Matthias Schwab (Austria)
2011 Hillside/Hesketh Bryden Macpherson (Australia) 3&2 Michael Stewart (Troon Welbeck)
2010 Muirfield/North Berwick Jin Jeong (South Korea) 5&4 James Byrne (Banchory)
2009 Formby/West Lancashire Matteo Manassero (Italy) 4&3 Sam Hutsby (Liphook)
2008 Turnberry (Ailsa & Kintyre) Reinier Saxton (Netherlands) 3&2 Tommy Fleetwood (Formby)
2007 Royal Lytham & St Annes/ St Annes Old Links Drew Weaver (USA) 2&1 Tim Stewart (Australia)
2006 Royal St George’s/Prince's Julien Guerrier (France) 4&3 Adam Gee (Leatherhead)
2005 Royal Birkdale/Southport & Ainsdale Brian McElhinney (North West) 5&4 John Gallagher (Swanston)
2004 St Andrews (Old & Jubilee) Stuart Wilson (Forfar) 4&3 Lee Corfield (Burnham & Berrow)
2003 Royal Troon/Irvine Gary Wolstenholme (Kilworth Springs) 6&5 Raphael De Sousa (Switzerland)
2002 Royal Porthcawl/Pyle & Kenfig Alejandro Larrazabal (Spain) 1 hole Martin Sell (Wrag Barn)
2001 Prestwick/Kilmarnock (Barassie) Michael Hoey (Shandon Park) 1 hole Ian Campbell (Marlborough)
2000 Royal Liverpool/Wallasey Mikko Ilonen (Finland) 2&1 Christian Reimbold (Germany)
1999 Royal County Down/Kilkeel Graeme Storm (Wynyard) 7&6 Aran Wainwright (Garforth)
1998 Muirfield/Gullane No.1 Sergio Garcia (Spain) 7&6 Craig Williams (Creigiau)
1997 Royal St George’s/Royal Cinque Ports Craig Watson (East Renfrewshire) 3&2 Trevor Immelman (South Africa)
1996 Turnberry (Ailsa & Arran) Warren Bladon (Kenilworth) 1 hole Roger Beames (Wick)
1995 Royal Liverpool/Wallasey Gordon Sherry (Kilmarnock (Barassie)) 7&6 Michael Reynard (Moseley)
1994 Nairn/Nairn Dunbar Lee James (Broadstone) 2&1 Gordon Sherry (Kilmarnock (Barassie))
1993 Royal Portrush (Dunluce & Valley) Iain Pyman (Sand Moor) 37th Paul Page (Dartford)
1992 Carnoustie/Panmure Stephen Dundas (Haggs Castle) 7&6 Bradley Dredge (Bryn Meadows)
1991 Ganton/Scarborough North Cliff Gary Wolstenholme (Bristol & Clifton) 8&6 Bob May (USA)
1990 Muirfield/Luffness New Rolf Muntz (Netherlands) 7&6 Michael Macara (Maesdu)
1989 Royal Birkdale/Hillside Stephen Dodd (Brynhill) 5&3 Craig Cassells (Murcar)
1988 Royal Porthcawl/ Pyle & Kenfig Christian Hardin (Sweden) 1 hole Ben Fouchee (South Africa)
1987 Prestwick/Prestwick St Nicholas Paul Mayo (Newport) 3&1 Peter McEvoy (Copt Heath)
1986 Royal Lytham & St Annes/ St Annes Old Links David Curry (Prudhoe) 11&9 S Geoffrey Birtwell (Fairhaven)
1985 Royal Dornoch & Golspie Garth McGimpsey (Bangor) 8&7 Graham Homewood (Ashford Manor)
1984 Formby/Southport & Ainsdale Jose MariaOlazabal (Spain) 5&4 Colin Montgomerie (Ilkley)
1983 Turnberry Philip Parkin (Newtown) 5&4 Jim Holtgrieve (USA)
1982 Royal Cinque Ports Martin S Thompson (Middlesbrough) 4&3 A K Stubbs (Leek)
1981 St Andrews Philippe Ploujoux (France) 4&2 Joel Hirsch (USA)
1980 Royal Porthcawl Duncan Evans (Leek) 4&3 David Suddards (South Africa)
1979 Hillside Jay Sigel (USA) 3&2 Scott Hoch (USA)
1978 Royal Troon Peter McEvoy (Copt Heath) 4&3 Paul McKellar (East Renfrewshire)
1977 Ganton Peter McEvoy (Copt Heath) 5&4 Hugh M Campbell (Falkirk Tryst)
1976 St Andrews Dick Siderowf (USA) 37th John C Davies (Royal Mid-Surrey)
1975 Royal Liverpool Vinny Giles III (USA) 8&7 Mark James (Burghley Park)
1974 Muirfield T W B Homer (Walsall) 2 holes Jimmy Gabrielsen (USA)
1973 Royal Porthcawl Dick Siderowf (USA) 5&3 P H Moody (Notts)
1972 Royal St George’s T W B Homer (Walsall) 4&3 Alan Thirlwell (Gosforth)
1971 Carnoustie Steve Melnyk (USA) 3&2 Jim Simons (USA)
1970 Royal County Down Michael Bonallack (Thorpe Hall) 8&7 Bill Hyndman III (USA)
1969 Royal Liverpool Michael Bonallack (Thorpe Hall) 3&2 Bill Hyndman III (USA)
1968 Troon Michael Bonallack (Thorpe Hall) 7&6 Joe Carr (Sutton)
1967 Formby Bob Dickson (USA) 2&1 Ron Cerrudo (USA)
1966 Carnoustie Bobby Cole (South Africa) 3&2 Ronnie Shade (Duddingston)
1965 Royal Porthcawl Michael Bonallack (Thorpe Hall) 2&1 Clive A Clark (Ganton)
1964 Ganton Gordon J Clark (Whitley Bay) 39th Michael Lunt (Moseley)
1963 St Andrews Michael Lunt (Moseley) 2&1 John G Blackwell (Royal & Ancient)
1962 Royal Liverpool Richard D Davies (USA) 1 hole John K D Povall (Whitchurch)
1961 Turnberry Michael Bonallack (Thorpe Hall) 6&4 James Walker (Irvine)
1960 Royal Portrush Joe Carr (Sutton) 8&7 Bob Cochran (USA)
1959 Royal St George’s Deane Beman (USA) 3&2 Bill Hyndman III (USA)
1958 St Andrews Joe Carr (Sutton) 3&2 Alan Thirlwell (Gosforth)
1957 Formby Robert Reid Jack (Dullatur) 2&1 Harold B Ridgley (Sandy Lodge)
1956 Troon John Beharrell (Little Aston) 5&4 Leslie G Taylor (Ranfurly Castle)
1955 Royal Lytham & St Annes Joe Conrad (USA) 3&2 Alan Slater (Wakefield)
1954 Muirfield D W Bachli (Australia) 2&1 Bill Campbell (USA)
1953 Royal Liverpool Joe Carr (Sutton) 2 holes Harvie Ward (USA)
1952 Prestwick Harvie Ward (USA) 7&5 Frank Stranahan (USA)
1951 Royal Porthcawl Dick Chapman (USA) 5&4 Charlie Coe (USA)
1950 St Andrews Frank Stranahan (USA) 8&6 Dick Chapman (USA)
1949 Portmarnock Max McCready (Sunningdale) 2&1 William Turnesa (USA)
1948 Royal St George’s Frank Stranahan (USA) 5&4 Charlie Stowe (Penn)
1947 Carnoustie William Turnesa (USA) 3&2 Dick Chapman (USA)
1946 Birkdale Jimmy Bruen Jr (Cork) 4&3 Robert Sweeny Jr (Royal & Ancient)
1940 – 1945 Suspended during World War II
1939 Royal Liverpool Alex Kyle (Sandmoor) 2&1 Tony Duncan (Southerndown)
1938 Troon Charlie Yates (USA) 3&2 Cecil Ewing (County Sligo)
1937 Royal St George’s Robert Sweeny Jr (Royal & Ancient) 3&2 Lionel Munn (Royal St George's)
1936 St Andrews Hector Thomson (Williamwood) 2 holes J Ferrier (Australia)
1935 Royal Lytham & St Annes Lawson Little (USA) 1 hole Dr William Tweddell (Stourbridge)
1934 Prestwick Lawson Little (USA) 14&13 James Wallace (Troon Portland)
1933 Royal Liverpool Hon Michael Scott (Royal St George's) 4&3 T A Bourn (Sunningdale)
1932 Muirfield John De Forest (Addington) 3&1 Eric Fiddian (Stourbridge)
1931 Westward Ho! Eric Martin Smith (Royal St George's) 1 hole John De Forest (Addington)
1930 St Andrews Bobby Jones (USA) 7&6 Roger Wethered (Royal & Ancient)
1929 Royal St George’s Cyril Tolley (Rye) 4&3 John Nelson Smith (Earlsferry Thistle)
1928 Prestwick Philip Perkins (Castle Bromwich) 5&4 Roger Wethered (Worplesdon)
1927 Royal Liverpool Dr William Tweddell (Stourbridge) 7&6 D E Landale (Royal Liverpool)
1926 Muirfield Jesse Sweetser (USA) 6&5 Alexander Simpson (Lothianburn)
1925 Royal North Devon Robert Harris (Royal & Ancient) 13&12 Kenneth Fradgley (Warren)
1924 St Andrews Ernest Holderness (Walton Heath) 3&2 Edward Storey (Cambridge University)
1923 Royal Cinque Ports Roger Wethered (Worplesdon) 7&6 Robert Harris (Royal & Ancient)
1922 Prestwick Ernest Holderness (Walton Heath) 1 hole John Caven (Cochrane Castle)
1921 Royal Liverpool W I Hunter (Walmer & Kingsdown) 12&11 Allan J Graham (Royal Liverpool)
1920 Muirfield Cyril Tolley (Rye) 37th Robert A Gardner (USA)
1915 – 1919 Suspended during World War I
1914 Royal St George’s Laurence Jenkins (Troon) 3&2 Charles Hezlet (Royal Portrush)
1913 St Andrews Harold Hilton (Royal Liverpool) 6&5 Robert Harris (Acton)
1912 Royal North Devon John Ball Jr (Royal Liverpool) 38th Abe Mitchell
1911 Prestwick Harold Hilton (Royal Liverpool) 4&3 E A Lassen (Lytham & St Annes)
1910 Royal Liverpool John Ball Jr (Royal Liverpool) 10&9 Colin Aylmer (Sidmouth)
1909 Muirfield Robert Maxwell (Tantallon) 1 hole Cecil Hutchison (Muirfield)
1908 Royal St George’s E A Lassen (Lytham & St Annes) 7&6 Herbert Taylor (Richmond)
1907 St Andrews John Ball Jr (Royal Liverpool) 6&4 Charles A Palmer (Royal & Ancient)
1906 Royal Liverpool James Robb (Prestwick St Nicholas) 4&3 C C Lingen (Sunningdale)
1905 Prestwick A Gordon Barry (St Andrews University) 3&2 Hon Osmund Scott (Royal North Devon)
1904 Royal St George’s Walter Travis (USA) 4&3 Edward B H Blackwell (Royal & Ancient)
1903 Muirfield Robert Maxwell (Tantallon) 7&5 Horace Hutchinson (Royal North Devon)
1902 Royal Liverpool Charles Hutchings (Royal Liverpool) 1 hole Sidney Fry (Mid-Surrey)
1901 St Andrews Harold Hilton (Royal Liverpool) 1 hole John Low (Royal & Ancient)
1900 St George’s Harold Hilton (Royal Liverpool) 9&7 James Robb (St Andrews New)
1899 Prestwick John Ball Jr (Royal Liverpool) 37th Freddie Tait (Black Watch)
1898 Royal Liverpool Freddie Tait (Black Watch) 7&5 S Mure Fergusson (Royal & Ancient)
1897 Muirfield A J T Allan (Edinburgh) 4&2 James Robb (St Andrews New)
1896 St George’s Freddie Tait (Black Watch) 8&7 Harold Hilton (Royal Liverpool)
1895 St Andrews Leslie MBalfour-Melville (Royal Liverpool) 37th John Ball Jr (Royal Liverpool)
1894 Royal Liverpool John Ball Jr (Royal Liverpool) 1 hole S Mure Fergusson (Royal & Ancient)
1893 Prestwick Peter Anderson (St Andrews University) 1 hole John E Laidlay (Muirfield)
1892 St George’s John Ball Jr (Royal Liverpool) 3&1 Harold Hilton (Royal Liverpool)
1891 St Andrews John E Laidlay (Muifield) 37th Harold Hilton (Royal Liverpool)
1890 Royal Liverpool John Ball Jr (Royal Liverpool) 4&3 John E Laidlay (Muirfield)
1889 St Andrews John E Laidlay (Muifield) 2&1 Leslie M Balfour (Royal & Ancient)
1888 Prestwick John Ball Jr (Royal Liverpool) 5&4 John E Laidlay (Muirfield)
1887 Royal Liverpool Horace Hutchinson (Westward Ho!) 1 hole John Ball Jr (Royal Liverpool)
1886 St Andrews Horace Hutchinson (Royal & Ancient) 7&6 Henry Lamb (Royal Wimbledon)
1885 Royal Liverpool A F Macfie (Royal & Ancient) 7&6 Horace Hutchinson (Royal & Ancient)