The R&A - Working for Golf

Past Winners

The Boys Amateur Championship

Year Venue Winner Result Runner-up Archive
2017 The Nairn/Nairn Dunbar Pedro Lencart Silva (Portugal) 5&4 Falko Hanisch (Germany) Stroke Play
Match Play
2016 Muirfield/The Renaissance Falko Hanisch (Germany) 37th Alejandro Aguilera (Spain) Stroke Play
Match Play
2015 Royal Birkdale/Southport & Ainsdale Marcus Svensson (Sweden) 4&3 Keegan De Lange (South Africa) Stroke Play
Match Play
2014 Prestwick/Dundonald Links Oskar Bergqvist (Sweden) 1 hole Rowan Lester (Hermitage) Stroke Play
Match Play
2013 Royal Liverpool/Wallasey Ewen Ferguson (Bearsden) 10&9 Michael Hirmer (Germany) Stroke Play
Match Play
2012 Notts/Coxmoor Matthew Fitzpatrick (Hallamshire) 10&8 Henry James (Kidderminster)
2011 Burnham & Berrow/Enmore Park Harrison Greenberry 37th Patrick Kelly (Boston West)
2010 Kilmarnock (Barassie)/Irvine Adrian Otaegui (Spain) 4&3 Max Rottluff (Germany)
2009 Royal St George’s Tom Lewis (Welwyn Garden City) 5&4 Eddie Pepperell (Drayton Park)
2008 Little Aston Pedro Figueiredo (Portugal) 39th Fraser McKenna (Balmore)
2007 Royal Porthcawl Emilio Cuartero (Spain) 1 hole Fraser Fotheringham (Nairn)
2006 Royal Aberdeen Matthew Nixon (Ashton-under-Lyne) 38th Bjorn Akesson (Sweden)
2005 Hunstanton Bernhard Neumann (Germany) 3&2 Jordan Findlay (Fraserburgh)
2004 Conwy Jordan Findlay (Fraserburgh) 2&1 Thomas Sherreard (Chart Hills)
2003 Royal Liverpool Rhys Davies (Royal Porthcawl) 1 hole Pablo Martin (Spain)
2002 Carnoustie Mark Pilling (Astbury) 37th Rhys Davies (Royal Porthcawl)
2001 Ganton Pablo Martin (Spain) 3&2 Rafael Cabrera (Spain)
2000 Hillside David Inglis (Glencorse) 1 hole David Skinns (Canwick Park)
1999 Royal St David’s Alfonzo Gutierrez (Spain) 1 hole Michael Skelton (Hunley Hall)
1998 Ladybank Steven O’Hara (Colville Park) 1 hole Stefano Reale (Italy)
1997 Saunton Sergio Garcia (Spain) 6&5 Richard Jones (Harborne)
1996 Littlestone Kenneth A Ferrie (Alnmouth) 2&1 Mark Pilkington (Nefyn & District)
1995 Dunbar Steven Young (Inverallochy) 7&6 Sam Walker (Maxstoke Park)
1994 Little Aston Christopher Smith (Scarborough South Cliff) 2&1 Chris Rodgers (Royal Mid-Surrey)
1993 Glenbervie David Howell (Broome Manor) 3&1 Viktor Gustavsson (Sweden)
1992 Royal Mid-Surrey Leif Westerberg (Sweden) 3&2 Fredrik Jacobson (Sweden)
1991 Montrose Francisco Valera (Spain) 4&3 Robert Walton (Calcot Park)
1990 Hunstanton Michael Welch (Hill Valley) 3&1 Matthew Ellis (Wrexham)
1989 Nairn Carl Watts (Dyke) 5&3 Colin Fraser (Burntisland)
1988 Formby Simon Pardoe (Goring & Streatley) 3&2 David Haines (Burnham & Berrow)
1987 Kilmarnock (Barassie) Calvin O’Carroll (Brynhill) 3&1 Per Olsson (Sweden)
1986 Seaton Carew Leslie Walker (Grange) 5&4 Graham King (Shotts)
1985 Royal Burgess James M Cook (Leamington & County) 5&4 Wayne Henry (Porters Park)
1984 Royal Porthcawl Lee Vannet (Carnoustie) 2&1 Adam Mednick (Sweden)
1983 Glenbervie Jose Maria Olazabal (Spain) 6&5 M Pendaries (France)
1982 Burnham & Berrow M Grieve (Churston) 37th G Hickman (Burnham & Berrow)
1981 Gullane J Lopez (Spain) 4&3 R Weedon (Ellesborough)
1980 Formby D Muscroft (Sand Moor) 7&6 A Llyr (Bull Bay)
1979 Kilmarnock (Barassie) R Rafferty (Warrenpoint) 6&5 D Ray (Long Ashton)
1978 Seaton Carew S Keppler (Woodcote Park) 3&2 M Stokes (John O'Gaunt)
1977 Downfield I Ford (Kelso) 1 hole C R Dalgleish (Helensburgh)
1976 Sunningdale M Mouland (Glamorganshire) 6&5 G Hargreaves (Ladbrook Park)
1975 Bruntsfield B Marchbank (Auchterarder) 1 hole A Lyle (Hawkestone Park)
1974 Royal Liverpool T R Shannon (Langley Park) 10&9 A Lyle (Hawkestone Park)
1973 Blairgowrie D M Robertson (Dunbar) 5&3 S Betti (Italy)
1972 Moortown G Harvey (Craigie Hill) 7&5 R Newsome (Woodsome Hall)
1971 Kilmarnock (Barassie) H Clark (Leeds) 6&5 G Harvey (Craigie Hill)
1970 Hillside I D Gradwell (Burnley) 1 hole J E Murray (Baberton)
1969 Dunbar M Foster (Clayton) 37th M Gray (Helensburgh)
1968 St Annes Old Links S C Evans (Hull) 3&2 K Dabson (St Pierre)
1967 Western Gailes L P Tupling (Phoenix) 4&2 S C Evans (Hull)
1966 Moortown A Phillips (South Herts) 12&11 A Muller (Southampton)
1965 Gullane G R Milne (Aberdour) 4&2 D K Midgley (Todmorden)
1964 Formby P M Townsend (Porters Park) 9&8 R D Gray (Boroughmuir)
1963 Prestwick A H C Soutar (Madras College, St Andrews) 2&1 D I Rigby (Blackpool Technical College)
1962 Royal Mid-Surrey P M Townsend (St Columba's College) 1 hole D C Penman (Lenzie)
1961 Dalmahoy F S Morris (Dalmahoy) 3&2 C Clark (Scarborough High)
1960 Olton P Cros (France) 5&3 P O Green (Old Julian's)
1959 Pollok A R Murphy (Daniel Stewart's College) 3&1 E M Shamash (Kirkcudbright Academy)
1958 Moortown R Braddon (Charterhouse) 4&3 I M Stungo (Sudbury)
1957 Carnoustie D Ball (Castle Rushen High School) 2&1 J Wilson (Heriot Watt)
1956 Sunningdale J F Ferguson (Bell Baxter High School) 2&1 C W Cole (Taunton's)
1955 Kilmarnock (Barassie) S C Wilson (Troon St Meddans) 39th B J K Aitken (Glasgow Academy)
1954 Royal Liverpool A F Bussell (Kelvinside Academy) 38th K Warren (Coombe Hill)
1953 Dunbar A E Shepperson (Queen Elizabeth's Grammar School) 6&4 A T Booth (St Peter's York)
1952 Formby M Bonallack (Thorpe Hall) 37th A E Shepperson (Queen Elizabeth's Grammar)
1951 Prestwick N Dunn (Prudhoe) 6&5 M S R Lunt (Uppingham)
1950 Royal Lytham & St Annes J Glover (Campbell College, Belfast) 2&1 I Young (Stathaven)
1949 St Andrews H MacAnespie (Bearsden) 3&2 N V Drew (Clandeboye)
1948 Kilmarnock (Barassie) J D Pritchett (Bishop Vesey's Grammar School) 37th D H Reid (Glasgow High)
1947 Royal Liverpool J Armour (Troon St Meddans) 5&4 I Caldwell (Whitgift)
1946 Bruntsfield A F D MacGregor (George Watson's College) 7&5 D F Dunstan (Manchester Central High)
1939 Carnoustie S B Williamson (Watsonians) 4&2 K G Thom (Thorpe Hall)
1938 Moor Park W Smeaton (Bothwell Castle) 3&2 T Snowball (Romford)
1937 Bruntsfield I M Roberts (Murrayfield) 8&7 J Stewart (Auchendinny)
1936 Birkdale J Bruen (Presentation College, Cork) 11&9 W Innes (Lanark)
1935 Royal Aberdeen J D A Langley (Stowe) 6&5 R Norris (Cheltenham)
1934 Moortown R S Burles (Aldenham) 12&10 F B Allpass (Hedley Wood)
1933 Carnoustie P B Lucas (Stowe) 3&2 W McLachlan (Old Ranfurly)
1932 Royal Lytham & St Annes I S MacDonald (Madras College, St Andrews) 2&1 L A Hardie (Glasgow High)
1931 Glasgow (Killermont) H Thomson (Irvine) 5&4 F McGloin (St Joseph's, Blackheath)
1930 Fulwell J Lindsay (Falkirk Tryst) 9&8 J Todd (Kilmalcolm)
1929 Barnton J Lindsay (Falkirk Tryst) 6&4 J Scott-Riddell (Royal Duff House)
1928 Formby S Scheftel Le Touquet/USA) 6&5 A Dobbie (Inverness)
1927 Barnton E W Fiddian Bromsgrove School) 4&2 K Forbes (Leven)
1926 Coombe Hill E A McRuvie (Leven Thistle) 1 hole C W Timmis (Leasowe)
1925 Barnton R W Peattie (Cupar) 4&3 A McNair (Eastwood)
1924 Coombe Hill R W Peattie (Cupar) 2 holes P Maneuvrier (France)
1923 Dunbar A D D Mathieson (Edinburgh Academy) 3&2 H S Mitchell (Sandwich)
1922 Royal Ascot H S Mitchell (Sandwich) 4&2 W Greenfield (Royal Grammar, Newcastle)
1921 Royal Ascot A D D Mathieson(Edinburgh Acadmey) 37th G H Lintott (Felsted)